Model: V-LCD173HR
- Rec 709 compliant
- LED Tally lights
- HDMI/HDSDI inputs and outputs with conversion ability
- Rack ears or VESA mount options
Product Info
Tech Specs
Documents
The Marshall V-LCD173HR 17.3inch native resolution (1920x1080) production monitor comes with a range of professional adjustment settings and convenient HDMI/HDSDI inputs and outputs. The Marshall V-LCD173HR comes with built-in histogram, peaking, false color, exposure, adjustable safety markers, and more, and can monitor up to two audio channels as well.
- Rec 709 compliant
- LED Tally lights
- BNC connectors
- Two-channel audio monitoring
- Image flip ability
- Headphone jack
- Applications:
- Broadcast, live streaming, production, cinema, film, control rooms, field monitors
- Display Type - LCD
- Display Type - LED
- Warranty - Yes
- Spec Sheet available - Yes
- Display Size: 17.30 in
- Display Size: 1.44 ft
- Certifications: CE, FCC
- Warranty (Length/Type): 1 Year
- Panel:
•Number of panels 1
•Panel size 17” diagonal
•Resolution 1920xRGBx1080
•Aspect ratio 16:09
•Active area 381.888x214.812mm
•Type LCD panel
•Brightness 350cd/m²
•Contrast 700:1
•Color Gamut YUV, RGB
•Viewing Angles (CR>=10) 178degree
•Backlight type LED
•Adjustable backlight Yes - FEATURES:
•Video formats 1080p/1080i/720p/625i/525i
•Color temperature D65, D55 and D93
•H/V delay Yes
•Under scan Yes
•Tally Yes
•False color Yes
•Peaking filter No
•Pixel to pixel Yes
•Number 1
•Re-clocked/Re-Shaped YES - Video Input Connectors:
•CVBS Yes
•SD-SDI Yes
•HD-SDI Yes
•3GSDI Yes
•HDMI Yes - Video Output Connectors:
•SD-SDI Yes
•HD-SDI Yes
•3G-SDI Yes
•HDMI Yes - Control Inputs:
• Tally or GPI Tally
•Controls on front panel Yes
•User-defined function buttons Yes - Mechanical:
•RotoMenu™ control No
•Pivot angle Yes
•Rack ears / desktop - Power:
•Voltage 12VDC
•Consumption 3.5 AMP at 12VDC (32W Max)
•Power switch Yes
•Connector 4-Pin XLR - Environmental:
•Operating temperature (C°) 32°F to 104°F
•Storage temperature (C°) -4°F to120°F
•Rack unit dimensions 17.15”W x 10.45”H x 2.00” D
•Weight (main body) 8.75 lbs
•Vesa mount pattern 100+ 75mm